Ambasador Wielkiej Brytanii z wizytą na Politechnice
Na naszej uczelni gościła ambasador Wielkiej Brytanii Anna Clunes wraz z pracownikami Ambasady Brytyjskiej w Polsce. Spotkała się z przedstawicielami władz Politechniki Rzeszowskiej oraz studentami–konstruktorami łazika marsjańskiego z Legendary Rover Team.
Podczas spotkania ambasador Wielkiej Brytanii Annie Clunes towarzyszyli oficer ds. Dyplomacji Publicznej Maja Ney oraz pracownik Działu Ekonomicznego Ambasady Brytyjskiej w Polsce Karolina Grek. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz wraz z prodziekanem ds. kształcenia dr. inż. Tomaszem Lisem, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej mgr Edyta Ptaszek i mgr Mateusz Fleszar z Centrum Języków Obcych.
W trakcie wizyty prof. Jarosław Sęp dokonał prezentacji Politechniki Rzeszowskiej. Było to punktem wyjścia do dyskusji w sprawie nawiązania współpracy z uczelniami w Wielkiej Brytanii. Jako główne początkowe obszary potencjalnej przyszłej współpracy zdefiniowano lotnictwo oraz kwestie związane z wprowadzaniem niskoemisyjnych źródeł energii. Zostanie nawiązana współpraca z Ambasadą Wielkiej Brytanii mająca na celu rozwinięcie aktywnych relacji Politechniki Rzeszowskiej z brytyjskimi partnerami. Pani Ambasador zaproponowała współpracę w nawiązywaniu relacji między polskimi i brytyjskimi uczelniami w kierunku kreowania wymiany akademickiej, która po Brexicie nie jest już możliwa w ramach programu ERASMUS.
Spotkanie z Legendary Rover Team
Studenckie Koło Naukowe Lotników skupione w zespole Legendary Rover Team również miało okazję zaprezentowania swoich osiągnięć ambasador Wielkiej Brytanii. Spotkanie z Anną Clunes rozpoczęto od prezentacji przedstawiającej strukturę koła, plany działania oraz osiągnięte sukcesy. Następnie przedstawiono najnowszą konstrukcję koła – analog łazika marsjańskiego Legendary X. Pani ambasador była szczególnie zainteresowana wysokimi osiągnięciami koła w konkursach IRDC oraz IPAS, polegających na zaprojektowaniu łazika przystosowanego do eksploracji jaskiń lawowych oraz drona przystosowanego do lotów w atmosferze Marsa. Członkowie koła z chęcią udzielili wyjaśnień i przedstawili szczegóły konstrukcji. W trakcie spotkania obiektem zainteresowania Pani ambasador był również tworzony przez członków koła w Katedrze Awioniki i Sterowania komputer pokładowy dla planowanej w lutym misji balonu stratosferycznego.
Anna Clunes została ambasadorem w Polsce we wrześniu 2020 r. W latach 1996–2000 sprawowała funkcję II sekretarza ds. pomocy rozwojowej w Departamencie Rozwoju Międzynarodowego w Warszawie. W latach 2010–2017 pracowała w brytyjskim Biurze Spraw Zagranicznych.