Dziedzictwo Odkrywane, Dziedzictwo Przywracane - fotorelacja ze spotkania
W ramach wydarzeń poprzedzających Festiwal Dziedzictwa Kresów, 6 czerwca na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie edukacyjne pt. „Dziedzictwo Odkrywane – Dziedzictwo Przywracane”, zorganizowane w ramach programu „Kultura pamięci o dawnych Kresach”. Wydarzenie adresowane było do nauczycieli i społeczności akademickiej zainteresowanych popularyzacją polskiego dziedzictwa kulturowego wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej.
- Uruchomiony na Podkarpaciu program „Kultura pamięci o dawnych Kresach” stanowi ważny element popularyzacji wiedzy o dawnych Kresach. Cykl spotkań edukacyjnych umożliwi innowacyjne prowadzenie zajęć o polskim dorobku kulturowym poza granicami kraju oraz przekazanie młodzieży zdobytych informacji. – powiedział podczas wydarzenia Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów.
Czerwcowy cykl spotkań jest pierwszym etap programu. Kolejne bloki edukacyjne zaplanowano w trzecim kwartale tego roku (warsztaty praktyczne) oraz w drugim kwartale 2020 roku (wizyta studyjna „Podróż na Kresy” dla nauczycieli uczestniczących w programie).
- To tematyka, która mogłaby wydawać się trochę abstrakcyjna dla osób studiujących na uczelni technicznej, ale tradycja i historia liczy się w każdej branży i zawodzie. Kresy są dla nas, historii naszego państwa elementem bardzo istotnym, nie da się tego zapomnieć i trzeba cały czas o tym przypominać.- mówił prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej
Organizatorami wydarzenia byli: województwo podkarpackie oraz gmina Lubaczów, we współpracy z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, Politechniką Rzeszowską i Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.