Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu
Wspólnie z kilkudziesięcioma rektorami i prorektorami polskich uczelni, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik wziął udział w pierwszym w historii Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu w Taszkiencie.
Cel wydarzenia
Wydarzenie miało na celu dyskusję o współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego i wyzwaniach związanych z umiędzynarodowieniem szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce oraz Uzbekistanie, strategii rozwoju systemów szkolnictwa wyższego, poszukiwaniu płaszczyzn współpracy uczelni Polski i Uzbekistanu. Uzbekistan jest krajem rosnącej gospodarki z populacją około 38 mln osób. Poszukuje on płaszczyzn współpracy naukowej i kształceniowej z krajami UE. Polska staje się w tym zakresie jednym z głównych partnerów.
W ramach wielu aktywności współorganizowanych przez Ambasadę RP w Taszkencie odbyły się prezentacje polskich uczelni w ramach kampanii „Study in Poland”. Dokonania Politechniki Rzeszowskiej, badania naukowe oraz kierunki kształcenia i możliwości współpracy przedstawił rektor prof. Piotr Koszelnik. Młodzież z Uzbekistanu miała okazję do zapoznania się z ofertą edukacyjną 20 polskich szkół wyższych.
Przebieg
Pobyt w Uzbekistanie przedstawicieli polskich szkół wyższych rozpoczął się od wizyty w Ambasadzie RP i spotkania z ambasadorem Polski w Uzbekistanie Radosławem Grukiem. Rozmowy dotyczyły przyszłości międzynarodowej relacji akademickiej obydwu krajów oraz możliwości badawczych i edukacyjnych uczelni. W spotkaniu odbywającym się w Taszkienckim Państwowym Uniwersytecie Ekonomicznym w Taszkiencie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki RP, Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji Republiki Uzbekistanu oraz przedstawiciele polskich i uzbeckich uczelni.
Forum Rektorów Polski i Uzbekistanu rozpoczęło się od wystąpień pierwszego wiceministra Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego Nauki i Innowacji Kamiljona Karimova, ambasadora RP Radosław Gruka i przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Arkadiusza Mężyka, który podkreślił: „Naszym priorytetem jest rozwój umiędzynarodowienia naszych uczelni. Chciałbym, by to partnerstwo było początkiem do stworzenia sieci współpracy obejmującej uczelnie z różnych krajów Azji Centralnej”. W pierwszym dniu Forum odbyły się obrady plenarne, umożliwiające obu stronom zaprezentowanie ich osiągnięć i oczekiwań, a następnie dyskusję nad wspólnym wyzwaniem, jakim jest rozwój współpracy akademickiej Polski i Uzbekistanu.
Uczestnicy
W wydarzeniu wzięło udział wielu rektorów i prorektorów polskich uczelni, m.in. z: Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Pomorskiej w Słupsku, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Polscy rektorzy stanowią największą reprezentację na konferencji IREG 2023, w której bierze udział 150 rektorów z 28 państw świata. Zdaniem polskiego ambasadora Radosława Gruka świadczy to o doskonale rozwijającej się polsko-uzbekistańskiej współpracy akademickiej.
Umowy o współpracy
Rektor odbył rozmowę z wiceministrem Kamiljonem Karimovem, podpisał także dwie umowy o współpracy z uzbekistańskimi uczelniami Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, National Research University w Taszkencie oraz Jizzakh Polytechnic Institute, Jizzakh. „Umowy te dotyczą współpracy w zakresie prowadzenia badań naukowych w ramach wspólnie opracowywanych projektów badawczych, wymiany profesorów, nauczycieli akademickich i studentów, wspólnych publikacji i materiałów naukowych. Uczelnie zostały zaproszone również do udziału w programie Free mover dla studentów, realizowanego na Politechnice Rzeszowskiej” – podkreślił rektor prof. P. Koszelnik.