Inteligentne specjalizacje tematem międzynarodowej debaty
Podczas konferencji poświęconej kwestiom kluczowym dla rozwoju europejskich regionów samorządowcy różnych szczebli z całej Europy, posłowie do Parlamentu Europejskiego, przedstawiciele Komisji Europejskiej, eksperci i naukowcy dyskutowali o roli inteligentnych specjalizacji w budowaniu przyszłości regionów oraz o nowych tendencjach w budżecie UE na lata 2021–2027. Gospodarzem konferencji, która odbyła się on-line, było województwo podkarpackie.
Otwierając międzynarodową debatę samorządową z udziałem członków Komitetu Regionów, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że inteligentne specjalizacje tworzą przewagi konkurencyjne naszych regionów, a środki nowej perspektywy finansowej pomogą skutecznie rozwijać regionalny potencjał i podnieść gospodarkę po pandemii. „Celem naszej debaty jest wymiana doświadczeń, przedstawienie dobrych praktyk, rozmowa o bieżących problemach. Szczególnie ważne jest to teraz w czasie pandemii, ale także w momencie, kiedy wchodzimy w nowy okres finansowy w UE” – mówił marszałek.
Tematem pierwszego panelu były inteligentne specjalizacje, które mają ogromne znaczenie dla rozwoju Podkarpacia. Województwo posiada cztery inteligentne specjalizacje, którymi są: lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja, informatyka i telekomunikacja, jakość życia. „Pełnią one strategiczną i centralną funkcję do realizacji priorytetów, które nam wyznacza Strategia Europa 2020, jeżeli chodzi o rozwój inteligentny, zrównoważony” – zaznaczył W. Ortyl.
Jednym z prelegentów był dr hab. Jacek Strojny, prof. PRz, kierownik Zakładu Zarządzania Projektami i Polityki Bezpieczeństwa na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Naukowiec mówił m.in. o roli, jaką odgrywa nasza uczelnia w kreowaniu inteligentnych specjalizacji: „Jesteśmy kuźnią kadr, tworzymy kierunki studiów na potrzeby firm, prowadzimy badania niezbędne dla firm, ściśle współpracujemy z przedstawicielami lokalnej gospodarki. Ważne jest również, aby nie tylko kształcić kadry i pozwalać absolwentom na wyjazd z tego regionu. Naszym zadaniem jest umiejętnie zatrzymać naszych absolwentów w naszym regionie”.
Prof. PRz Jacek Strojny dodał także, że uczelnia techniczna jest fundamentem dalszego rozwoju, ale konieczne jest budowanie partnerstw. Jego zdaniem bardzo istotne jest, aby w regionie zostały zbudowane mechanizmy współpracy na linii uczelnia – samorządy – organizacje pozarządowe – firmy, a to wymaga odpowiedniego finansowania.
W dyskusji podczas pierwszego panelu wzięli udział także: dyrektor ds. polityki przemysłowej i innowacji, DG GROW z Komisji Europejskiej dr Sławomir Tokarski, dyrektor ds. inżynierii i technologii, PZL Mielec – Lockheed Martin Company Tomasz Kozioł, burmistrz miasta Ciampino Daniela Ballico, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. Uczestnicy podkreślali, jak ważne znaczenie w rozwoju regionów są wspólne działania w ramach ustalonej strategii z właściwie dobranymi partnerami.
Przedstawiciel PZL Mielec Tomasz Kozioł podkreślał, że atutem naszego regionu jest to, że Politechnika Rzeszowska jest źródłem nie tylko inżynierów, lecz także wsparciem merytorycznym w realizacji projektów. Ważny jest też klaster Dolina Lotnicza, w którym również można znaleźć partnerów do współpracy. „Zacieśnianie współpracy pomiędzy środowiskiem biznesu i nauki jest kluczowe. U nas ta współpraca przebiega bardzo dobrze” – mówił T. Kozioł.
Tematem drugiego panelu była kwestia nowych trendów w perspektywie budżetowej 2021–2027 Unii Europejskiej i tego, na co w ramach budżetu mogą oczekiwać regiony. Całkowity budżet na lata 2021–2027 wynosi 1,8 biliona euro. Kwota ta łączy standardowe wieloletnie ramy finansowe z nadzwyczajnym narzędziem służącym odbudowie Europy, nazwanym Next Generation EU. Celem obu elementów nowego budżetu UE jest pomoc krajom i regionom Unii Europejskiej w odbudowie po wstrząsie gospodarczym, jaki spowodowała pandemia.
Europejski Komitet Regionów został utworzony w 1994 r. i pełni rolę doradczą w unijnym procesie decyzyjnym. Instytucje mają obowiązek zasięgać jego opinii w kwestiach mających wpływ na miasta i regiony. Członkowie EKR-u nie mają uprawnień decyzyjnych na szczeblu UE, jednak wydawane przez nich zalecenia mogą mieć znaczny wpływ na przywódców krajowych i europejskich komisarzy. W skład polskiej delegacji do Komitetu Regionów wchodzi 21 członków. 27 państw członkowskich UE wystawia w sumie 329 członków.