Karta Erasmusa dla Politechniki Rzeszowskiej
Karta Erasmusa dla szkolnictwa wyższego (Erasmus Charter for Higher Education, ECHE) jest dokumentem uprawniającym europejskie uczelnie wyższe do realizacji wszystkich trzech akcji programu Erasmus. Będzie ona obowiązywać w latach 2021–2027.
Politechnika Rzeszowska od 1998 r. uczestniczy w Akcji 1 „Mobilność Edukacyjna”, a od 2015 r. w Akcji 2 „Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk”. Wniosek o przyznanie karty składany jest do Agencji Wykonawczej w Brukseli co siedem lat i zawiera szczegółową strategię działań w ramach poszczególnych akcji, uzasadnienie zasadności udziału w programie, wpływu na rozwój uczelni oraz wiele kwestii odnoszących się do zasad realizacji samej mobilności akademickiej. Założenia nowej edycji programu Erasmus na lata 2021–2027 przewidują szeroko rozumianą cyfryzację oraz wdrożenie bezpapierowego obiegu dokumentów programowych (Erasmus Without Paper). W tym celu zespół informatyków naszej uczelni w konsultacji z Działem Współpracy Międzynarodowej dostosowuje USOS do nowych zadań.
Politechnika Rzeszowska będzie również korzystać z narzędzi przygotowanych przez European University Foundation – Erasmus Dashboard, które umożliwiają wirtualne administrowanie dokumentów z uczelniami partnerskimi. The Online Learning Agreement (OLA) – umowa o programie zajęć to rozwiązanie cyfrowe stworzone dla uczelni i studentów przy wsparciu Komisji Europejskiej do jednego z najważniejszych etapów każdej wymiany programu Erasmus, tj. prawidłowego zarządzania porozumieniem o programie zajęć, który jest centralnym dokumentem zapewniającym uznawanie ECTS zdobytych za granicą.
W kończącej się w tym roku edycji programu Erasmus Dział Współpracy Międzynarodowej odnotował bardzo duży wzrost we wszystkich rodzajach mobilności. W latach 2014–2020 z programu skorzystało łącznie 1033 studentów wyjeżdżających i przyjeżdżających, 301 nauczycieli i 115 pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.