Nowoczesna wtryskarka w Politechnice Rzeszowskiej
W dniu 25.11.2019 r została dostarczona na Politechnikę Rzeszowską najnowszej generacji wtryskarka firmy KraussMaffei do przetwarzania kompozytów na osnowie PEEK (polieteroeteroketonu) stosowanych w przemyśle lotniczym, samochodowym oraz zbrojeniowym.
Inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju badań międzywydziałowego zespołu badawczego, którym kierują Prof. Grzegorz Budzik oraz Prof. PRz Mariusz Oleksy. Innowacyjna wtryskarka pozwoli na rozwój współpracy z przemysłem m.in. z Firmą SPLAST, która jest liderem w obszarze wytwarzania komponentów polimerowych dla przemysłu motoryzacyjnego oraz Firmą DOPAK, która jest europejskim liderem w zakresie dostawy urządzeń do przetwórstwa tworzyw polimerowych dedykowanych dla struktury Przemysłu 4.0. Należy tutaj zaznaczyć, że jesteśmy pierwszą w Polsce uczelnią, która posiada taką innowacyjną maszynę. Pozwoli ona zwiększyć zakres prac badawczych realizowanych w Politechnice Rzeszowskiej m.in. w Katedrze Konstrukcji Maszyn i Zakładzie Kompozytów Polimerowych oraz przedsięwzięć realizowanych wspólnie z przemysłem nie tylko na Podkarpaciu.
Istotną właściwością maszyny jest możliwość przetwarzania nowoczesnego materiału polimerowego PEEK o wysokiej wytrzymałości termicznej i mechanicznej, wykorzystywanego do produkcji elementów maszyn w przemyśle lotniczym oraz motoryzacyjnym. Otrzymuje się z niego m. in. łożyska pracujące pod wysokim obciążeniem, koła zębate, pierścienie, uszczelki, rury, ogólnie wszystkie części maszyn pracujące w dość wysokich temperaturach. Zastosowanie PEEK znacznie poprawia trwałość tych elementów, dzięki dobrej stabilności wymiarowej a także eliminacji problemów związanych z korozją, zacieraniem czy zużyciem. Zwiększona żywotność elementów wykonanych z PEEK jest znacznie tańsza w eksploatacji w porównaniu do ich odpowiedników metalowych. Zużycie, tarcie i wzrost temperatury elementów wykonanych z PEEK wzrasta wraz ze wzrostem współczynnika poślizgu oraz obciążenia. Jednak wskaźniki zużycia są znacznie niższe niż w przypadku innych polimerów. Ze względu na swoje właściwości PEEK sprawdza się szczególnie przy produkcji elementów maszyn, gdzie obróbka metalu jest niemożliwa lub wyjątkowo trudna. PEEK przetwarzany jest w zakresie temperaturowym równym 360 ℃ do nawet 450 ℃. Tak wymagające warunki przetwórstwa zapewnia zakupiona na Politechnikę Rzeszowska wtryskarka, która jest uzupełnieniem innowacyjnego parku maszynowego naszej uczelni.
Rozwój nowoczesnej infrastruktury dedykowanej do procesów wytwarzania opartej na strukturze Przemysłu 4.0 jest niezwykle istotny. Biorąc pod uwagę znaczenie Politechniki Rzeszowskiej dla regionu, w którym funkcjonuje m.in. przemysł lotniczy i zbrojeniowy, niezbędna podążanie za światowymi trendami. Przedmiotowa aparatura umożliwia prowadzenie interdyscyplinarnych badań związanych z informatyzacją procesów produkcyjnych, które zaowocują opracowaniem innowacyjnych rozwiązań również w ramach Projektu „Regionalne Centrum Doskonałości Automatyki i Robotyki, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki oraz Telekomunikacji Politechniki Rzeszowskiej”, którego kierownikiem jest dr inż. Andrzej Paszkiewicz.