Politechnika Rzeszowska w światowych rankingach szkół wyższych

Jednym ze sposobów oceniania szkół wyższych są rankingi. Obecność Politechniki Rzeszowskiej w światowych zestawieniach najlepszych uczelni jest nie tylko sygnałem dla kandydatów na studia, lecz także wpływa na rozpoznawalność marki PRz. Sprzyja również nawiązywaniu kontaktów pomiędzy naukowcami i budowaniu międzynarodowych zespołów badawczych. Nie tylko wysoka lokata, ale już samo uwzględnienie w międzynarodowych rankingach staje się niejako wizytówką uczelni, symbolem jakości prowadzonych w niej badań naukowych i kształcenia, podkreśla prestiż uczelni. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę instytucji szkolnictwa wyższego na świecie, która wynosi 31 tys., Politechnika Rzeszowska należy do 5 proc. najlepszych z nich.
THE - Times Higher Education World University Ranking 2023
W najnowszym THE World University Rankings (strona zostanie otworzona w nowej karcie) znalazły się 32 polskie uczelnie. W klasyfikacji światowej rankingu Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w przedziale 1501+. Dodatkowo obok głównego rankingu występuje THE Rankings by Subject (strona zostanie otworzona w nowej karcie). Obejmuje on 11 obszarów tematycznych, wskazując najlepsze uczelnie w danym obszarze. Nasza uczelnia została sklasyfikowana w dwóch obszarach. W zestawieniu dla Business and Economics (strona zostanie otworzona w nowej karcie) Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w grupie 501-600, co zapewniło naszej uczelni ex aequo drugą pozycję w Polsce. W zestawieniu dla Engineering (strona zostanie otworzona w nowej karcie) Politechnika Rzeszowska zajęła miejsce w grupie 1000+.
US News and World Report 2023
Według globalnego rankingu szkół wyższych US News and World Report (strona zostanie otworzona w nowej karcie) Politechnika znajduje się na 39. pozycji w Polsce, 597. miejscu w Europie oraz 1857. na świecie. W zestawieniu US News Ranking by Subject uwzględniającym poszczególne dziedziny nauki PRz uplasowała się na pozycji 985. w obszarze Engineering.
Web of Universities (Webometrics) 2023
W globalnej edycji rankingu Webometrics (strona zostanie otworzona w nowej karcie) Politechnika Rzeszowska zajmuje 14. miejsce w Polsce, 434. w Europie i 1087. na świecie. Biorąc pod uwagę tylko wskaźnik Visibility, który stanowi 50% końcowego wyniku rankingu, Politechnika Rzeszowska zajmuje 653. miejsce na świecie i 5. w Polsce.
SCImago Institutions Rankings 2023
Politechnika Rzeszowska zajmuje 32. pozycję w Polsce według danych gromadzonych przez SCImago (strona zostanie otworzona w nowej karcie). Ranking porównuje instytucje w trzech odrębnych obszarach: wyników badań (50%), innowacyjności (30%) oraz wpływu społecznego mierzonego widzialnością instytucji w Internecie (20%). Dane, na podstawie których dokonywana jest ocena instytucji w ramach SIR, pochodzą przede wszystkim z bazy Scopus.
University Ranking by Academic Performance (URAP) 2023
System rankingowy URAP (strona zostanie otworzona w nowej karcie) koncentruje się na jakości akademickiej. URAP gromadzi dane dotyczące 3000 instytutów szkolnictwa wyższego (12% najlepszych uczelni na świecie) i klasyfikuje organizacje według ich osiągnięć naukowych. Politechnika Rzeszowska zajmuje w nim 38. miejsce w Polsce i 1869. na świecie.
Times Higher Education Impact Rankings 2023
Celem THE Impact Rankings (strona zostanie otworzona w nowej karcie) jest zmierzenie wpływu wywieranego przez uczelnie na nasz świat. Mierzy wpływ uczelni, przyglądając się ich działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach funkcjonowania uczelni: badaniach naukowych, nauczaniu, zarządzaniu i współpracy z otoczeniem. W tegorocznej, 5. edycji rankingu sklasyfikowano 1591 uczelni ze 112 krajów z całego świata. Wśród nich znalazły się 23 uczelnie z Polski. Politechnika Rzeszowska została sklasyfikowana w rankingu ogólnym na pozycji 1000+ oraz w ośmiu indywidualnych Celach Zrównoważonego Rozwoju. W większości sklasyfikowanych SDG nasza uczelnia znalazła się w gronie 800 najlepszych uczelni na świecie.
World's Top 2% Scientists
World's Top 2% Scientists (strona zostanie otworzona w nowej karcie) to prestiżowe zestawienie prezentujące autorów publikacji najczęściej cytowanych w literaturze naukowej, opracowane przez Stanford University we współpracy z wydawnictwem naukowym Elsevier i firmą SciTech Strategies. Na prestiżowej liście 2% autorów publikacji, na które najchętniej powołują się inni uczeni, znajdują się naukowcy z pięciu wydziałów naszej uczelni.
Ponadto Politechnika Rzeszowska jako wyróżniająca się uczelnia w południowo-wschodniej Polsce uwzględniana jest w międzynarodowych rankingach instytucjonalnych i tematycznych, takich jak: Shanghai Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) (strona zostanie otworzona w nowej karcie), World University Rankings & Reviews (uniRank) (strona zostanie otworzona w nowej karcie), U-Multirank (strona zostanie otworzona w nowej karcie) czy EduRank.
Politechnika Rzeszowska jest jednym z nielicznych członków z Polski IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence (strona zostanie otworzona w nowej karcie). Jest to międzynarodowe stowarzyszenie non-profit zrzeszające organizacje rankingowe, uniwersytety i inne organizacje zainteresowane rankingami uniwersytetów i doskonałością akademicką. Jego celem jest wzmocnienie świadomości społecznej i zrozumienia wielu zagadnień związanych z rankingami uczelni wyższych, w tym zarządzania strategicznego instytucjami szkolnictwa wyższego opartego na wskaźnikach rankingowych.