Politechnika Rzeszowska współpracuje z uczelniami z Brazylii i Gruzji
Politechnika Rzeszowska rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem w São Paulo w Brazylii (Universidade de São Paulo) oraz dwoma uczelniami w Gruzji (Georgian Aviation University oraz Business and Technology University).
Współpraca z Universidade de São Paulo realizowana przez Dział Współpracy Międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej dotyczy projektu Erasmus+ KA107, który stwarza możliwość wymiany studentów między uczelniami partnerskimi na jeden wybrany semestr studiów. Pracownicy akademiccy mają natomiast szanse zarówno zdobycia jak i podzielenia się swoim doświadczeniem, praktyką i wiedzą. Universidade de São Paulo to największy i zarazem najstarszy uniwersytet w Brazylii uważany za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni w Ameryce Łacińskiej.
- Konsekwentnie wzmacniamy oraz poszerzamy naukowo-dydaktyczną współpracę Politechniki Rzeszowskiej z uczelniami całego świata. W ramach programu Erasmus+ były to już Brazylia (Universidade Federal de Ouro Preto), uczelnie ukraińskie ze Lwowa i Kijowa, dwa uniwersytety z Tbilisi, a także z Kazachstanu i Uzbekistanu. Teraz pozyskaliśmy nowego, prestiżowego partnera z Brazylii oraz dwie następne uczelnie z Gruzji – mówi prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej.
Nowymi partnerami Politechniki Rzeszowskiej w ramach Partnerstwa Wschodniego są także dwie uczelnie z Gruzji Georgian Aviation University i Business and Technology University. Ich profile kształcenia są spójne z profilem edukacyjnym Politechniki Rzeszowskiej, co stanowi bazę do wymiany doświadczeń.
Docelowo planowane jest nawiązanie stałej współpracy naukowo-badawczej między pracownikami uczelni partnerskich.
Politechnika Rzeszowska ma podpisane umowy z 74 uczelniami wyższymi w 25 krajach europejskich oraz z 11 uczelniami poza UE, w Brazylii, Gruzji, Kazachstanie i na Ukrainie.