Polonusi z całego świata rozwijają swoje pasje artystyczne w Politechnice Rzeszowskiej
Polonusi przyjechali do Rzeszowa z Australii, Białorusi, Kanady, Niemiec, Rosji Ukrainy, Wielkiej Brytanii Czech, Francji, Kazachstanu, Węgier i Argentyny. Koncert powitalny pt. „Artyści Polscy Rodakom” połączony z wręczeniem certyfikatów dla nowych słuchaczy odbył się w sali koncertowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W murach Politechniki Rzeszowskiej 4 lipca br. gości przywitał prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej . – Bardzo się cieszę, że Rzeszów i Politechnika Rzeszowska po raz kolejny są stolicą tańca dla zespołów polonijnych. Życzę Państwu jak najlepszych wrażeń w czasie pobytu w Rzeszowie oraz rozwijania swoich artystycznych pasji i talentów – mówił prof. Ostasz.
Przez trzy tygodnie zajęcia dla uczestników Polonijnego Studium Choreograficznego będą prowadzone w obiektach Politechniki Rzeszowskiej. Słuchacze uczą się konkretnych tańców oraz przedmiotów związanych z kompozycją, muzyką i śpiewem, potrzebnych do uzyskania dyplomu.
Wielu uczestników studium choreograficznego pozostanie w Rzeszowie, żeby uczestniczyć w XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który rozpocznie się 17 lipca. To największa polonijna impreza na świecie, która w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia. – Wiele zespołów, które przyjadą na festiwal jest prowadzonych przez absolwentów studium. Są oni ambasadorami nie tylko polskiej kultury poza granicami kraju, ale także Rzeszowa i naszej uczelni – zaznacza Marcin Zych, kierownik Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „POŁONINY”.
Rzeszów jest jedynym miejscem na świecie kształcącym choreografów polskiego tańca ludowego. Studium Choreograficzne powstało w 1998 roku z inicjatywy rzeszowskiego oddziału Wspólnoty Polskiej. Zajęcia prowadzone są przez najwybitniejszych choreografów i specjalistów z całej Polski, a udział w 4-letnim studium kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę z wszystkich lat nauki oraz obroną pracy dyplomowej.
Słuchaczami Polonijnego Studium Choreograficznego są głównie mieszkający poza Polską młodzi ludzie, którzy przywiązują wagę do swoich korzeni, chcą kultywować tradycje przodków i pielęgnować pozostałe po nich dziedzictwo kulturowe.