Przedstawiciele Wydziału Zarządzania w Kaiserslautern University of Applied Sciences
Przedstawiciele Wydziału Zarządzania przebywali w Kaiserslautern University of Applied Sciences (Hochschule Kaiserslautern). Wizyta odbyła się w ramach umowy o współpracy podpisanej przez rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika i wiceprezydenta ds. współpracy międzynarodowej Hochschule Kaiserslautern Prof. Dr.-Ing. Michaela Magina.
Cel wizyty
Celem wizyty było nawiązanie bezpośredniej współpracy pomiędzy Wydziałem Zarządzania naszej uczelni a Wydziałem Logistyki Stosowanej i Nauki o Polimerach uczelni niemieckiej. W tej sprawie odbyło się spotkanie z władzami Uniwersytetu w Kaiserslautern. Wydział Logistyki Stosowanej znajduje się w miejscowości Primasens około 35 km od Kaiserlatern. Prowadzone tam kształcenie na kierunku logistyka stosowana jest bardzo silnie związane z praktyką.
Przebieg
Pracownicy Wydziału Zarządzania mieli okazję zwiedzić laboratoria wyposażone w urządzenia, takie jak zautomatyzowany magazyn, taśmociągi sortujące i podajniki, środki transportu automatycznego, stanowiska zrobotyzowane, makiety odwzorowujące prace całych systemów transportowych i gospodarki magazynowej. W ramach zajęć studenci niemieccy zdobywają wiedzę m.in. na temat budowy poszczególnych urządzeń i systemów. Nabywają również umiejętności doboru tych urządzeń i systemów do konkretnych zadań oraz zarządzania wybranymi procesami logistycznymi. We wszystkich zwiedzanych laboratoriach widoczny był znaczący nacisk na automatyzację procesów logistycznych.
Światowa logistyka jest obecnie jednym z obszarów działalności gospodarczej o znaczącym udziale w wykorzystaniu środków automatyzacji i robotyzacji. Istotnym elementem wizyty było zwiedzanie jednej z większych w Europie fabryk urządzeń do obsługi procesów logistycznych, magazynowych PSB w Primasens. Fabryka ta jest bardzo silnie związana z Kaiserslautern University of Applied Sciences. Studenci logistyki stosowanej odbywają tam część praktyk i zapoznają się praktycznie z funkcjonowaniem stanowisk do kompletacji, sortowania, transportu naziemnego i podwieszonego oraz obsługi, zarządzania i optymalizacji pracy automatycznego magazynu. Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca z niemiecką uczelnią opierająca się na sprawdzonych europejskich wzorcach przyczyni się do wzrostu pozycji i konkurencyjności absolwentów Politechniki Rzeszowskiej na rynku pracy.