Otwarcie Międzynarodowej Konferencji Nano- i Mikromechaniki CNM2019
W dniu 3 lipca w Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęła się VI Międzynarodowa Konferencja Nano- i Mikromechaniki CNM2019. Wydarzenie w ramach projektu finansowanego przez NAWA zostało zorganizowane przez Politechnikę Rzeszowską, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN oraz Komitet Mechaniki PAN.
Konferencję otworzył prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński, dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Następnie głos zabrała dr hab. Anna Kucaba-Piętal, prof. PRz - przewodnicząca komitetu organizacyjnego.
Sesję wykładową zainaugurował prof. Michael Giersig z Frei Universitat Berlin, który przedstawił prezentację „Zastosowania nanomateriałów w biomedycynie z punktu widzenia właściwości mechanicznych”.
Nano- i mikromechanika tworzy podstawy nanotechnologii. To stosunkowo młoda dziedzina nauki, z jednej strony stymulująca rozwój gospodarki innowacyjnej a z drugiej wytyczająca współczesne kierunki badawcze, zarówno w mechanice jak i w chemii, biologii, fizyce, elektronice i informatyce.
Z uwagi na szeroki zakres problemów pojawiających się w badaniach w nano-skali interdyscyplinarność odgrywa w nanotechnologii kluczową rolę. Rozwój tej tematyki najlepiej dokumentuje powstanie na świecie setek nowych instytutów i uruchomienie licznych programów badawczych z przedrostkiem "nano". Również w Polsce pojawiły w ciągu ostatnich 10 lat liczne grupy - często powiązane w sieci naukowe - zajmujące się tematyka związaną z budową mikro- i nanourządzeń, mikroreaktorów chemicznych i biologicznych, tworzeniem nowych materiałów czy nanomedycyną.
Szósta już Międzynarodowa Konferencja Nano- i Mikromechaniki pomyślana jest zatem jako forum, którego celem jest integracja, prezentacja wyników oraz wymiana doświadczeń środowiska naukowego aktywnego w nieraz odległych specjalnościach.