Ruszył nabór wniosków w programach Bekker NAWA i Ulam NAWA
NAWA przyznaje stypendia indywidualnym naukowcom na wsparcie realizowanych międzynarodowych projektów naukowych w programach Bekker oraz Ulam NAWA. Ich celem jest wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców. W ramach programów możliwe jest m.in. prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego, pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowych oraz realizowanie innych form aktywności naukowej lub akademickiej.
Bekker NAWA to program im. Mieczysława Bekkera skierowany do doktorantów i naukowców zatrudnionych na polskich uczelniach oraz w polskich instytutach naukowych i badawczych. Jego celem jest wsparcie międzynarodowej mobilności doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich zatrudnionych na polskich uczelniach dzięki umożliwieniu im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach akademickich na całym świecie. Nabór wniosków prowadzony jest od 25 marca do 25 maja 2021 r. w systemie elektronicznym przez stronę www.nawa.gov.pl. Wyjazdy naukowe mogą trwać od 3 do 24 miesięcy i mogą się rozpocząć najwcześniej 1 marca 2022 r., najpóźniej zaś 1 października 2022 r. Program zapewnia finansowanie stypendium obejmującego koszty utrzymania stypendysty związane z pobytem w zagranicznym ośrodku przyjmującym oraz dodatek mobilnościowy. Budżet programu wynosi 28 mln zł.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-imienia-bekkera
Ulam NAWA to program im. Stanisława Ulama adresowany do naukowców ze stopniem naukowym co najmniej doktora pracujących za granicą, w tym także Polaków. Jego celem jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. W ramach tego programu będzie możliwe zaproszenie przez uczelnie badaczy z zagranicy, z dowolnego kraju (w tym polskich naukowców pracujących za granicą), ze stopniem naukowym co najmniej doktora. Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy, a beneficjent otrzyma na czas pobytu comiesięczne stypendium w wysokości 10000 PLN oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży. Nabór wniosków prowadzony jest od 25 marca do 15 czerwca 2021 r. w systemie elektronicznym przez stronę www.nawa.gov.pl. Przyjazdy naukowców mogą rozpocząć się najwcześniej 1 stycznia 2022 r. i nie później niż 1 października 2022 r. Budżet programu wynosi 9 mln zł.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-im-ulama