Spotkanie naukowców w ramach projektu TOUCAN
Na Politechnice Rzeszowskiej odbyło się spotkanie inauguracyjne partnerów realizujących międzynarodowy projekt TOUCAN finansowany ze środków programu Erasmus+. Projekt jest w początkowej fazie realizacji, a jego zakończenie jest planowane na listopad 2023 r.
O projekcie
Liderem projektu TOUCAN „The future of tOUrism without a CArbon footpriNt” (nr projektu 2021-1-PL01-KA220-VET-000025053) jest Politechnika Rzeszowska. W jego realizację są zaangażowani pracownicy Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, a kierownikiem projektu jest dr hab. Krystyna Kmiotek, prof. PRz z Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwem. Projekt ma charakter międzynarodowy i jest realizowany we współpracy z następującymi partnerami:
- Asserted Knowledge Omorrythmos Etaireia, Ilioupoli, Grecja,
- Associazione „Submeet - incontrarsi per crescere”, San Salvo, Włochy,
- Danmar Computers sp. z o.o., Rzeszów, Polska,
- Grantxpert Consulting Limited, Nikozja, Cypr,
- Mindshift Talent Advisory lda, Lizbona, Portugalia,
- Yasar University, Izmir, Turcja.
Tematyka projektu
Ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym znajdują się w centrum uwagi europejskiego „Zielonego Ładu”. Przechodzenie do gospodarki obiegu zamkniętego wiąże się z koniecznością nie tylko wprowadzenia zmian źródeł pozyskiwania energii, ale także podnoszenia świadomości i pogłębiania wiedzy w tym zakresie u osób zarządzających firmami oraz pracowników działających w różnych obszarach gospodarki. Jednym z takich sektorów istotnych dla gospodarki światowej (w samej UE w tej branży zatrudnionych jest 12 mln osób) i oddziałujących na stan środowiska jest turystyka.
Działania zaplanowane w projekcie podzielone są na dwa główne obszary. Pierwszym z nich jest opracowanie modułów tematycznych upowszechniających wiedzę o gospodarce obiegu zamkniętego oraz promujących innowacyjne rozwiązania w tym zakresie dla sektora turystyki w odniesieniu do specyficznych potrzeb firm sektora turystycznego, m.in. przez tworzenie tzw. grup tematycznych (WTG) przez każdego z partnerów projektu. Drugi obszar obejmuje opracowanie narzędzia do oceny tzw. zielonych kompetencji pracowników branży turystycznej.
Oczekiwane rezultaty
Realizacja projektu umożliwi pracownikom firm branży turystycznej łatwą ocenę zielonych kompetencji oraz ich podnoszenie. Szkolenia oraz narzędzie do oceny kompetencji będą dostępne w wersji on-line. Rozwiązania przygotowane w ramach projektu będą uwzględniały specyficzne warunki krajów wszystkich partnerów i będą mogły być wykorzystywane przez firmy w całej Europie.
Informacje dodatkowe
Postępy projektu można śledzić na jego stronie na facebooku oraz LinkedIn.