Studentka lotnictwa i kosmonautyki ambasadorką UE z ramienia Politechniki Rzeszowskiej
Do udziału w programie „Ambasadorowie Karier UE”, którego organizatorem jest Europejski Urząd Doboru Kadr, zgłosiło się dwoje studentów naszej uczelni – inż. Iwona Grzymysławska z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa i Filip Ferenc z Wydziału Zarządzania. Ambasadorką UE z ramienia Politechniki Rzeszowskiej została inż. Iwona Grzymysławska.
Celem programu „Ambasadorowie Karier UE” jest stosowanie innowacyjnych sposobów promowania pracy w instytucjach europejskich. Metody promocji obejmują udział w targach pracy lub organizowanie prezentacji dla innych studentów, budowanie sieci współpracy między uczelniami i udzielanie informacji, aktywną obecność w Internecie i mediach społecznościowych, udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące pracy w strukturach unijnych.
Spośród wszystkich wyłonionych przez uczelnie z całej Polski studentów - ambasadorów Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wyróżni dwie osoby, które wezmą udział w szkoleniu organizowanym w Brukseli. Pozostali uczestnicy programu zostaną zaproszeni na szkolenie w Warszawie z udziałem ekspertów EPSO. W zależności od sytuacji spowodowanej pandemią szkolenia będą miały formułę stacjonarną lub online.
Dziękując studentom za zainteresowanie udziałem w programie, prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz podkreślił, jak ważne jest propagowanie wśród studentów informacji o Unii Europejskiej. „Ten program to szansa na nawiązanie współpracy ze studentami z całej Europy oraz z wysokimi rangą urzędnikami instytucji UE. To również możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, które z pewnością uatrakcyjni CV. Jestem przekonany, że nasza uczelnia będzie znakomicie reprezentowana, co przyczyni się nie tylko do propagowania wiedzy o UE wśród studentów Politechniki Rzeszowskiej, ale także nawiązania owocnej współpracy z osobami i instytucjami z zagranicy” – powiedział prof. G. Ostasz.
Inż. Iwona Grzymysławska jest studentką studiów drugiego stopnia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalność „pilotaż”. Była członkiem Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny” oraz Aeroklubu Rzeszowskiego. Pracowała jako wolontariusz podczas Centralnych Pokazów Lotniczych w Jasionce, a w lutym br. dołączyła do Studenckiego Koła Naukowego „Legendary Rover Team”. Jej zdaniem promocja możliwości pracy w instytucjach UE powinna odbywać się głównie za pośrednictwem social mediów oraz Akademickiego Radia Centrum: „Warto postawić na pokazywanie codziennego dnia pracy, m.in. warsztatów i eventów, wyjaśnianie zagadnień związanych z Unią Europejską, np. ważnych wydarzeń, historii UE, struktury, oraz zapoznawanie studentów z kluczowymi osobistościami UE. Chciałabym skupić się na aktywnościach związanych z aktualnymi tematami pojawiającymi się w polityce UE. Uważam także, że interesujące dla studentów byłoby relacjonowanie w przystępny sposób przebiegu obrad i wyjaśnianie nowo wprowadzonych aktów prawnych.” I. Grzymysławska proponuje również pokazać kulisy pracy w instytucjach UE i przedstawić możliwości, jakie się z nią wiążą, czyli ciągły rozwój, poznawanie nowych kultur i osób, korzystanie z biernego i czynnego prawa wyborczego, a także znaczący wpływ na polepszenie życia obywateli UE. To ważne dla młodych osób wartości, które warto podkreślać.