Sukces studentów kierunku mechatronika w programowaniu robotów przemysłowych
Studenci kierunku mechatronika na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zdobyli drugie miejsce podczas profesjonalnych zawodów w programowaniu robotów oraz budowy stanowisk zrobotyzowanych RoboChallenge. Zawody odbyły się 20 października br. w Zamku Topacz w miejscowości Ślęza koło Wrocławia.
Do rywalizacji przystąpiły zespoły reprezentujące wiodące polskie uczelnie techniczne. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali studenci IV roku kierunku mechatronika na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa: Bartosz Kopeć, Radosław Kościołek, Andrzej Guściora.
Podczas zawodów uczestnicy musieli się wykazać znajomością z zakresu programowania robotów przemysłowych firmy FANUC, programowania sterowników PLC firmy LENZA oraz projektowania procesów transportowych realizowanych przez mobilne roboty AMR Versabot500. Firma FANUC wraz ze swoimi partnerami przygotowała dziesięć stanowisk konkursowych, które odzwierciedlały najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w przemyśle. Wysokie miejsce naszych reprezentantów jest efektem wielotygodniowych przygotowań oraz wiedzy zdobytej na studiach i odbytych stażach.
Zadania konkursowe
Zadania konkursowe odzwierciedlały problemy, z którymi automatycy borykają się na co dzień. Smaku rywalizacji dodawał fakt, że dzień wcześniej w tych samych konkurencjach rywalizowali przedstawiciele firm integratorskich z całej Polski, a poziom trudności zadań dla zespołów studenckich był analogiczny.
Opiekun studentów mgr inż. Paweł Obal należy do trzeciego już pokolenia nauczycieli akademickich przekazujących studentom pasję, wiedzę i umiejętności dotyczące programowania robotów. Przypomnijmy, w 2017 r. studenci pod opieką dr. inż. Dariusza Szybickiego zajęli 1. i 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie RobotStudio Challenge organizowanym przez firmę ABB. We wcześniejszej edycji konkursu w 2009 r. studenci kierunku mechatronika pod opieką dr. hab. inż. Andrzeja Burghardta, prof. PRz uplasowali się odpowiednio na 1. i 3. miejscu.
Umiejętności studentów laureatów konkursu Robo Challenge napawają dumą i potwierdzają, że od ponad 10 lat nauczanie programowania robotów przez pracowników Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki jest na wysokim, zauważalnym na arenie krajowej poziomie.