Trwają prace nad utworzeniem Oddziału Instytutu Fraunhofera przy Politechnice Rzeszowskiej
W dniu 11 grudnia 2019 r. w Krakowie odbyło się trzecie już spotkanie (pierwsze 22.05.2019 r. w Kielcach, drugie 21.11.2019 r. w Frankfurcie nad Menem) w celu utworzenia przy Politechnice Rzeszowskiej Oddziału Instytutu Fraunhofera zajmującego się realizacją badań w zakresie budowy maszyn i materiałów kompozytowych stosowanych w przemyśle lotniczym.
W spotkaniu uczestniczyli prof. dr inż. Lothar Kroll z Fraunhofer Institute w Chemlitz i w Opolu, prof. dr Maximilian Eibl – Prorektor ds. akademickich i międzynarodowych Technische Universitat Chemnitz oraz mgr inż. Ursula Steiner z firmy DOPAK. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali: prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik – Prorektor ds. nauki i dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz – Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką.
Na spotkaniu zostały omówione wytyczne dotyczące sporządzenia umowy do utworzenia drugiej w Polsce filii ww. Instytutu. Głównym celem tworzonego Instytutu będzie prowadzenie i koordynowanie projektów badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na przemysł, zwłaszcza w zakresie zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle lotniczym.
- Udział Politechniki Rzeszowskiej w sieci Instytutów Fraunhofera przyczyni się do wzrostu prestiżu naszej Uczelni w regionie, w Polsce i na świecie, a także umożliwi realizację staży naukowych w oddziałach Instytutu Fraunhofera na całym świecie – wyjaśnił prof. dr. hab. inż. Grzegorz Budzik.
W drugiej części spotkania do zespołu dołączyli: mgr Katarzyna Kachaniak – Zastępca Kierownika Biura Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej wraz z dr hab. Jarosławem Perszko, prof. PB – Prorektorem ds. studenckich, podczas którego omówiono warunki i możliwości przystąpienia Politechniki Rzeszowskiej do projektu „The Responsible European University of Technology REUTech 2025” w ramach programu Erasmus – Uniwersytety Europejskie.