V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” – zapowiedź
Celem konferencji jest wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii. W pierwszym dniu konferencji odbędą się panele plenarne poruszające tematykę współczesnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa energetycznego
w obliczu globalnych trendów transformacyjnych tego sektora. Prelegenci podejmą dyskusję na temat dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw oraz idącej za tym konieczności rozbudowy infrastruktury. W tym ujęciu debacie zostanie poddane bezpieczeństwo dostaw surowców, w szczególności gazu ziemnego, do państw Trójmorza. Uczestnicy debat będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania, czy przez rozbudowę infrastruktury energetycznej wzmocni się odporność regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz jak należy dywersyfikować kierunki dostaw gazu w dobie transformacji energetycznej?
W sesjach popołudniowych będą prowadzone dyskusje na temat istniejących zagrożeń dotykających sektor energetyczny, na który składają się systemy zaopatrzenia w energię, surowce i paliwa. Zagrożenia te będą rozpatrywane w aspekcie działań o charakterze sabotażowym, terrorystycznym oraz informacyjnym. Konferencja będzie także nawiązywać do światowych przemian w sektorze energetycznym, a w szczególności dążeń Unii Europejskiej do uzyskania pozycji światowego lidera w zakresie transformacji energetycznej i wykorzystania technologii neutralnych klimatycznie. Analizie tych zagadnień zostanie poświęcony panel wskazujący na sektor energii jako źródło innowacyjności. Debata w szczególności będzie dotyczyć rozwoju miast inteligentnych oraz wykorzystania do tego celu sztucznej inteligencji.
Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość publikacji swoich wystąpień w postaci artykułów naukowych
w recenzowanych i punktowanych czasopismach naukowych, m.in. „Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej”, „Polish Journal of Environmental Studies”, „Journal of Entrepreneurship, Management and Innovation”.
Konferencja zostanie objęta specjalistyczną ochroną sanitarno-epidemiologiczną zapewnioną we współpracy z firmą DFE Security. Dzięki uprzejmości PGE Dystrybucja S.A. organizatorzy otrzymają urządzenie do ozonowania dokumentów. Część paneli tematycznych zostanie przeprowadzona w formule hybrydowej oraz zdalnej – online. Osoby zainteresowane biernym udziałem w konferencji będą miały taką możliwość przez śledzenie wydarzenia na żywo na stronie internetowej, z możliwością zadawania pytań prelegentom.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.instytutpe.pl/konferencja2020.